"...بصیرت یعنی اینکه خط درگیری با دشمن را تشخیص بدهی...امام خامنه ای "

 

بعد از انقلاب اسلامی در ایران و اداره حکوت توسط  شخصیتی حقوقی با عنوان ولی فقیه ، بحث ولایت فقیه بیش از هر زمانی مطرح شده و در معرض نقد و نظر قرار گرفته .

عده ای بر این باورند که این عنوان از مجعولات انقلابیون ایران است ، که البته با نگاه به پیشینه تاریخ فقه ، این نظریه مردود شده و جایگاهی برای طرح پیدا نمی کند.

گروهی دیگر که قاطبه آن را علما و فقهای طراز اول شیعه تشکیل می دهند ، بحث ولایت فقیه را در فقه آورده  و با تمسک به دلایل و استنادات متقن ، مباحث گسترده ای را مطرح کرده که شرایط و محدوده این اختیارات تا کجاست و این ولایت تا چه سطحی متنفذ خواهد بود. در این جا بحث ولایت فقیه معرکه ی آراء متنوعی شده که خود دلیلی روشن بر پویایی فقه شیعه است.

گروهی دیگر اضافه بر طرح این موضوع و شوؤن و اختیارات آن در فقه ، آن را  در علم کلام  و در ادامه بحث امامت آن هم بعد از عصر ظهور و دوران غیبت امام معصوم مطرح و تبیین کرده اند .

در این جا نیز در باره کلامی بودن این مبحث نظرات گونه گونی مطرح شده که از آن جمله این است که این احداث جایگاه برای  فقیه و ولایت او ،  از دوران حضور معصوم علیه السلام نشأت گرفته یا به بعد از غیبت امام علیه السلام باز می گردد.

در این زمینه در ادامه مباحثی خواهد آمد که ...

در این زمینه در چند جهت باید به بحث پرداخت که در ادامه به تفصیل خواهد آمد

1: چیستی و کیستی ولایت فقیه

2 : ولایت فقیه در علم فقه

3 : ولایت فقیه در علم کلام

واژه شناسی ولایت فقیه :

اولین گامی که باید در تبیین بحث ولایت فقیه برداشت ، تشریح معنایی همین کلمه ( ولایت فقیه است ) . پر واضح است که اگر معنای این کلمه هویدا نشود چه بسا فهم دقیقی از ولایت فقیه به دست نیاید و در پس عدم فهم ، دچار تصورات ناصوابی شد .

سیره همه محققین و حتی منتقدین ظاهراً بدین منوال است که ابتدا یک کلمه را از نظر لفظ و سپس از منظر معنا مورد مداقه قرار داده و سپس به معنای اصطلاحی  آ ن پرداخته و بحث را به سرانجام می رسانند .

ولایت فقیه از جمله کلماتی است  که با ترکیب دو لفظ و اصطلاح جداگانه تشکیل شده و معنایی جدید را به دست می دهد که به این گونه از کلمات اصطلاحاً کلمه مضاف می گویند

برای فهم دقیق این کلمه می بایست دو لفظ تشکیل دهنده ی آن را به صورت جدا بررسی و از نتیجه ی آن دو به یک تعریف جدید برای  این کلمه رسید.

ولایت و فقیه ؛ از این جاست که بحث در چیستی و کیستی ولایت فقیه مطرح می شود .

ولایت چیست ؟

فقیه کیست ؟

برای این که به چیستی ولایت و کیستی فقیه راهنمون شویم بیان مطالبی ضرورت می یابد .

ولایت چیست ؟

ولایت در لفظ بر گرفته از ولی به معنای = نایب ، محبوب ، قرب ، پهلو ، سرپرست ، مربی ، ناصر ، نگهبان ،همراه سامان‌دهنده ، غالب ، ضد دشمن ، همسایه ، داماد ، آزادكننده ، متكفل ، سلطان ، باران ، تدبیركننده ، قدرتمند ، مالك ، سید (بزرگوار) ، منعم (نعمت‌دهنده) ، منعم علیه (نعمت داده شده) ، هم قسم  و هم پیمان است که در کتاب های لغت تمامی این معانی برای آن برشمرده شده ، که البته تمام این معانی دریک سطح از کاربرد قرار ندارند ، به حدی که بعض از این معناها در کمترین سطح از استفاده و بعضی کاربرد گسترده تری دارند . آن چیزی که از کاربرد عرف به دست آورده می شود این است که لفظ ولی به معنای سرپرست بیشتر مد نظر بوده و هست و هر جا که کلمه ولی استعمال شده به همین معنا و یا مترادف آن بوده است . (  برای اطلاعات بیشتر به کتاب های لغت عرب مراجعه شود )

اما ولایت در اصطلاح دارای معنای بسیار گسترده ای است که به جهت رعایت اختصار در مطلب ، پرداختن به آن را در پست بعدی دنبال خواهیم کرد .

توضیح : از آن جا که نویسنده قصد تشریح ولایت فقیه بر اساس موازین علمی را دارد ، لاجرم مجبور به رعایت نوشتاری خاص است که البته با فضای دوستانه و محاوره ای دنیای مجازی تنافی دارد . به همین جهت نویسنده امیدوار است خوانند گان محترم ، این گونه قلم را بر نویسنده ببخشند .
طبقه بندی: مقالات درباره ولایت فقیه، 
برچسب ها: ولایت فقیه، انقلاب اسلامی، معنای ولایت، ولایت، فقیه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 30 فروردین 1391 | توسط : مهدی خراسانی | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic