تبلیغات
ولایت فقیه و حکومت اسلامی - جنگ نابرابر و موقعیت امروز تشیع
"...بصیرت یعنی اینکه خط درگیری با دشمن را تشخیص بدهی...امام خامنه ای "
تاریخ پر تلاطم شیعه بسیار خواندنی است، تاریخی که به ما درس می‌دهد که امروز چگونه شیعه به چنین جایگاهی رسیده است. ائمه اطهار علیهم‌السلام با تمام جان و مال و ناموس خود از حقیقت دین دفاع کردند که اوجش را ما در کربلا می‌بینیم. بعد از شهادت امام سوم شیعیان موجی ایجاد شد که تا امروز ادامه دارد. بر تعداد شیعیان در طول زمان افزوده شد و با درایت ائمه اطهار علیهم‌السلام این روند ادامه پیدا کرد. هر کدام از امامان، وظیفه‌ی خود را در قبال بسط و گسترش اسلام ناب و حقیقی انجام می‌دادند و روند گرویدن جویندگان حقیقت به تشیع، روندی صعودی را طی می‌کرد. «حوزه‌ی نفوذ ائمه و وسعت دایره‌ی شیعه در زمان این سه امام (امام جواد و امام هادی و امام عسکری علیهم‌السلام)، نسبت به زمان امام صادق و امام باقر علیهما‌السلام شاید ده برابر است؛ و این چیز عجیبی است»[۱].

میلاد امام عسکری

بعد از غیبت امام دوازدهم عجل‌الله‌فرجه این بار سنگین بر دوش علمای دین افتاد. عالمانی که در طول تاریخ هر کدام وظیفه‌ی خود را به نحو احسن انجام دادند. بزرگانی که عمر شریف خود را صرف تألیف کتب گرانقدری کردند که امروز منبع و مرجع شیعیان است. بزرگانی همچون شیخ کلینی صاحب کافی[۲]، شیخ طوسی صاحب دو کتاب معتبر تهذیب الاحکام و الاستبصار[۳]، شیخ صدوق صاحب من لایحضره الفقیه[۴]، شیخ مفید نویسنده کتاب الارشاد[۵]، محمد باقر مجلسی صاحب بحارالانوار[۶]، شیخ حر عاملی مؤلف وسائل الشیعه[۷] و ... همه این بزرگان و بسیاری دیگر در مسیری که از قبل توسط خاندان عصمت علیهم‌السلام بنا گذاشته شده بود حرکت کردند.
عالمان دیگری هم در حکومت، وارد می‌شدند و به تشیع خدمت می‌کردند همچون خواجه نصیرالدین طوسی که باعث شد حکومتی که برای ریشه کن کردن اسلام، لشکریان خود را به پیش رانده بود، سرانجام خود مسلمان شود. آری وی سبب مسلمان شدن هلاکو خان مغول و بسیاری از جانشینان او شد[۸]. یا مثل محمدتقی و محمدباقر مجلسی که با تصدی منصب قضا از طرف حکومت صفویه خدمات فراوانی به تشیع کردند. یا مانند محقق کرکی که با حمایت حکومت صفوی موفق به تبلیغ و ترویج تشیع و آموزه‌های شیعی و تقویت و تاسیس مراکز علوم دینی شیعی و نهی از منکر و زدودن جامعه ایران از مظاهر منافی شرع اسلام شده بود[۹].
آری این شاگردان مکتب اهل بیت علیهم‌السلام در طول تاریخ؛ عقیده شیعه را که حامل اسلام حقیقی است زنده نگه داشته و گسترش دادند. امروز ما شاهد حکومتی هستیم که در هیچ یک از دوران تاریخ تشیع وجود نداشت و آن حکومت شاگردان مکتب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام است. ۲۵۰ سال فرزندان حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیه نگهبان و محافظ دین جد خود حضرت رسول خاتم صلی‌الله‌علیه‌وآله بودند و بعد از غیبت تا امروز یعنی حدود ۱۲۰۰ سال علما و بزرگان و شیعیان عهده‌دار این مسئولیت بودند.
اینجا سخن رهبری برای ما روشن می‌شود که در طول تاریخ چه گذشت و امروز شیعه به كجا رسیده است: «این بزرگواران، دائم در حال مبارزه بودند؛ مبارزه‌ای که روحش سیاسی بود ... حکّام، با این روح مبارزه می‌جنگیدند و ائمّه علیهم‌السّلام هم مثل کوه ایستاده بودند. بدیهی است که در این مبارزه، معارف، احکام فقهی و خُلقیّات و اخلاقیّاتی که ائمّه ترویج می‌کردند، جای خود را دارد. تربیت شاگردِ بیشتر و ارتباطات شیعی، روزبه‌روز گسترده‌تر شد. شیعه را اینها نگه‌داشت. شما مرامی را در نظر بگیرید که دویست و پنجاه سال علیه آن حکومت شده است! اصلاً باید هیچ چیزیش نماند؛ باید به‌کل از بین برود؛ ولی شما ببینید الان دنیا چه خبر است و شیعه به کجا رسیده است»[۱۰].

پی‌نوشت
[۱] بیانات رهبری در تاریخ ۱۳۸۲/۰۲/۲۰
[۲] فرهیختگان تمدن شیعه (گلشن ابرار)

[۳] همان
[۴] ویکی شیعه
[۵] همان
[۶] همان

[۷] همان
[۸] همان
[۹] همان
[۱۰] بیانات رهبری در تاریخ ۱۳۸۰/۶/۳۰

طبقه بندی: دیدگاه های ولی فقیه،  مسائل مهم روز، 
برچسب ها: امام حسن عسکری، تشیع، ایران،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 1 بهمن 1394 | توسط : سید هاشمی | نظرات()